Destan dizisi nerede çekiliyor? Destan platosu ziyaret edilebiliyor mu?

Destan dizisi nerede çekiliyor? Destan platosu ziyaret edilebiliyor mu?

ATV'nin dönem dizisi Destan'ın efsane dekorları ve platosu her yönüyle dikkat çekiyor. Destan izleyicileri Destan dizisinin nerede çekildiğini ve Destan için kurulan paltonun gezilip gezilemeyeceğini merak ediyor... İşte yanıtlar...

Atv’nin salı akşamlarına damga vuran dizisi Destan ilk bölümüyle çok beğenildi. İzleyici merak ediyor Destan dizisi nerede çekiliyor, Destan platosu ziyaret edilebiliyor mu? Tüm detaylarıyla Destan dizisi haberimizde. Şimdi detaylar

Destan dizisi nerede çekiliyor Destan platosu ziyaret edilebiliyor mu?

Kuruluş Osman dizisinin gördüğü büyük rağbet üzerine yeni bir tarihi dizi çeken Atv'de salı akşamları yayınlanan Destan, gündeme damga vurdu. 8. yüzyılda Orta Asya'da İslamiyet'in henüz gelmediği topraklarda hüküm süren vahşi toplulukları anlatan Destan dizisi daha ilk bölümüyle reytinglerde zirveye oturdu. Takipçilerimizin merak ettiği Destan dizisi nerede çekiliyor, konusunu araştırdık.

2021/11/27/destan-1.jpeg

Destan dizisi için devasa bir plato kuruldu

Tarihi dizilerin çekilmesi kolay olmadığı için Destan dizisiiçin bir plato kuruldu. Destan dizisini çeken Bozdağ film, dizi için ayrı bir plato oluşturdu. Çekimlerin Büyük bir kısmı Bozdağ film platosunda çekilirken küçük bir kısmı Beykoz Kundura Fabrikasında çekiliyor.

Beykoz Kundura Fabrikasında da film platosu oluşturuldu

Bozdağ Film Platosu 20000 metrekare alana kuruldu. Devasa Platoda Asya Türk mimarisine uygun şekilde inşa edilen Gök sarayı ve bahçeleri bulunuyor. Ayrıca Beykoz Kundura Fabrikasında 4500 metrekare kapalı alanı içerisinde Gökhanlığı sarayı inşa edildi. Kabul odası ve hanedan bayanları için yaşam odaları meydana getirildi. Bozdağ film platosu dahilinde 5800 metrekarelik açık plato da 8. Yüz yıl bölgenin Türk mimarisi ölçü alınarak sokaklar ve çarşılar yapıldı. O döneme ait 52 oba çadırı kuruldu. 15000 metrekarelik obalarda el yapımı çadırlar Türkmenistan'dan özel olarak getirildi. Devasa boyuttaki dekorların inşası 6 ay sürerken 287 kişilik bir ekip görev yapıyor. Destan filminin kurulduğu alanda çalışmalar devam ettiği için ziyaretçi kabulü yapılmamaktadır.

Destan dizisinin konusu nedir?

8. yüzyılda Orta Asya'da İslamiyet henüz gözükmemektedir. Vahşi bir çağın hüküm sürdüğü Ortaçağda ÇinDevleti, Türk milletini tarih sahnesinden silmek için acımasız planlarına devam etmektedir. Rus Varegler, Moğollar ve Persler Türklerin her an tepelerine çökmek için tuzak kurmaktadır. Dış düşmanlardan çok Türk boyları da birbirine düşmüştür. Üstelik aynı soydan aynı kandan aynı boydan olan Gök Hanlığı ile Dağ Hanlığıarasında ise önü alınamaz bir düşmanlık vardır. Bu ortamda Gök Hanlığı'nın başına geçen Alpagu,baş kaldıracağından şüphelendiği Balamir’in kızını çolak ve Topaloğlu Batuga’ya gelin almak ister.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.