31 Mart Yerel Seçimler Sonrası Dolar Fırlar mı?

31 Mart Yerel Seçimler Sonrası Dolar Fırlar mı?

Türkiye yeni bir seçime doğru gidiyor. Ekonomistler değerlendirmelerini sürdürüyor. 31 Mart tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler sonrası dolar fırlar mı?

Türkiye hızla seçim atmosferine girerken alarm üstüne alarm veren Türk ekonomisi gündemden düşmüyor. Ekonomistler 31 Mart 2024 Yerel seçimleri ve seçim sonrası oluşacak olası gelişmeleri yorumluyor. Türk halkı merak ediyor, seçim ekonomisi ekonomiye can suyu olabilecek mi? 31 Mart yerel seçimler sonrası dolar fırlar mı? İşte o bu soruların cevabı.

31 Mart Yerel Seçimlerden sonra dolar fırlar mı?

Türkiye yeni bir seçime doğru giderken birbiri ardınca ekonomistler değerlendirmelerini sürdürüyor. Bunlardan biri olan Ekonomist Alaattin Aktaş, 31 Mart tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler sonrasına yönelik doların olası hareketini yorumladı. Eylül 2023'ten beri sürdürdüğü kademeli yükselişine devam eden Dolar, yeni haftaya 30,70 seviyesinden başlayarak yeni bir rekor kırdı. Yurt içi piyasalar kurdaki yükselişi Kabine’den çıkması muhtemel gelişmelerin satın almaya bağlarken ünlü ekonomist Alaattin Akbaş köşe yazısında ekonomiye farklı bir açıdan baktı.

31 Mart yerel seçimlerine doğru dolar kuru ne olacak?

Seçim sonrası doların artmasına imkan yok

Orta vadede kur üzerinde etkili olması beklenen önemli bir parametre 31 Mart yerel seçimleri olacağa benziyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan genel seçimler kadar etkisi olmasa da piyasalar seçimlerin oluşturduğu belirsizlik ortamının varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olduğunu düşünüyor. Gündeme dair yorumlarıyla ekonominin nabzını tutan Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, yerel seçimlerin dolar kuru üzerindeki etkisine yönelik tahminlerini şu cümlelerle vurguladı: “Bir anlamda en son söyleneceği en başta söyleyip başlıktaki sorunun yanıtını verelim... Dolarda 31 Mart yerel seçimlerinden sonra, geçen yılın mayısındaki seçimin ardından yaşandığı gibi bir tırmanış yaşanma olasılığı çok çok az, hatta neredeyse hiç yok. Ne bu seçime yaklaşırken geride kalan dönemin koşulları geçen seçimle aynı, ne de dolarda ortaya çıkan artış ya da biriken tortu...”

31 Mart yerel seçimine doğru dolar kuru ne olur? - Ekonomi haberleri

2024 bambaşka bir yıl olacak

Dövizin Mayıs 2023 seçimlerinden önce yataya yakın seyrettiğini belirten Alaatin Aktaş durumun şimdi çok farklı olduğunu vurguladı. İşte o açıklama: “ Mayıs 2023 seçimleri öncesi kur adeta sabitlendi, doğru. Türk parası artık değer yitirmiyor, dolar aylarca neredeyse sabit kaldı. Mayıs seçimi bitti, doları tutma gerekliliği ortadan kalktı ve haziran ile temmuz toplamında tam yüzde 34 artış oldu. Geçen yılki ölçüde bir hareket olmayacağını dile getirirken bir kur tahmini yapıyor değilim ama eğilime ilişkin söyleyeceklerim elbette var. Bu yılla geçen yıl aslında benzer görünmekle birlikte epeyce farklı. Önce geçen yılın verilerine bakalım...

2022’nin eylül ayını 100 kabul ederek bir dolar endeksi oluşturduk. Buna göre Eylül 2022’de 100 olan dolar, Mayıs 2023’te 107.68’e çıktı. Sekiz aylık artış yalnızca yüzde 7.68. Sonraki iki ay ise girişte de belirttim, o sekiz aydaki düşük artışın acısının çıktığı felaket ayları oldu. Gelelim bu yıla...

Bu kez seçim öncesi sekiz ayı esas almak için 2023’ün temmuz ayındaki dolar kurunu 100 kabul ediyoruz. Doların şubat ayı ortalaması bugüne kadar 30,45 lira oldu. Şubat ortalamasının 31, mart ortalamasının 32 lira olacağını varsayabiliriz. Bu durumda, Temmuz 2023’te 100 olan dolar endeksi, yüzde 21 artışla Mart 2024’te 121’e çıkacak. Şimdi dikkat; dolarda geçen yılki seçim öncesinin sekiz ayındaki artış yaklaşık yüzde 8’idi, bu yılki seçim öncesinin sekiz ayındaki artış ise yüzde 21.

Geçen seçim öncesindeki yüzde 8 artışın üstüne iki ayda yüzde 34 artış gelmişti. Bu yılki seçim öncesindeki yüzde 21 artışın üstüne iki ayda yine yüzde 34 artış gelir mi? Gelmez! Zaten mart ayı ortalamasının 32 lira olması muhtemel görülen dolar birkaç ayda yüzde 34 daha artsa nerelere varır, bir düşünsenize! Kaldı ki, her seçim öncesi ve sonrasının toplam kur artışının mutlaka aynı düzeyde oluşması da beklenmez. Örneğin geçen yıl kurun rekor artış gösterdiği haziran ve temmuzdaki faizle şimdiki faiz arasında dağlar kadar fark var.

Basit Faiz Nedir? - Trade Kulübü

Faizde yeni bir şey yok

Ünlü ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, Politika faizinin geçen yıl 23 Haziran’a kadar yüzde 8.5 olarak uygulanmadığını belirterek faizde bir değişiklik beklemediğini söyledi. Faizin 21 Temmuz’da sadece 2.5 puanlık arttığına dikkat çeken Aktaş bu yıl faizde herhangi bir değişikliği beklemediğini şu cümlelerle açıkladı: “ Faiz yüzde 17.5’e çıkarılınca piyasaya bir karamsarlık hakim olmuş ve bütün bunlar dövizin hızla artması sonucunu doğurmuştu. Oysa şimdi faiz yüzde 45 ve bu oran uzun süre değişmeyecek. Yüzde 45’in yeterli olup olmadığı tartışmasından bağımsız olarak söylüyorum; en azından geçen yılki oranlarla arada çok fark var. Dolayısıyla geçen yılla bu yıl arasında faiz gibi dövizin değer değişimini belirleyecek temel etkende çok farklı bir düzey söz konusu. Diğer tüm etkenler aynı olsa bile (ki o etkenler de aynı değil), faizin düzeyinden kaynaklanan önemli bir fark bulunuyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.