Borsada milyon dolarlık dev birleşme!

Borsada milyon dolarlık dev birleşme!

Borsada milyon dolarlık dev birleşme! Şirket KAP'a yaptığı açıklamayla devralma yoluyla birleşmek için SPK'ya başvurulduğunu duyurdu. Yapılan açıklamanın detayları...

Borsada milyon dolarlık dev birleşme!

Akfen GYO #AFGY, KAP'a yaptığı açıklamayla bağlı ortaklığı Fıratcan İnşaat Turizm Ticaret Anonim Şirketi'nin tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde şirket tarafından "devir alınması" suretiyle, Şirket bünyesinde birleşilmesi hakkında duyuru yayınladı.

Yapılan açıklamanın detayları;

Yönetim kurulumuz Şirketimizin, sermayesine %100 oranında iştirak ettiği Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi "Fıratcan" ile tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde Şirketimiz tarafından "devir alınması" suretiyle Şirketimiz bünyesinde TTK ve SPK'nın ilgili hükümleri kapsamında, kolaylaştırılmış usulde birleşme hükümleri dahilinde birleşmesi amacıyla, gerekli onayların alınması için başvuruda bulunulmasına karar vermiştir.

Bu birleşme ile son 2 senede sürdürülebilir kira gelirlerini azami oranda artan Şirketimiz, 18.07. 2023 tarihinde %49'luk hissesini satın alarak %100'üne sahip olduğu Fıratcan'ın devam eden yatırımını bünyesine katmış olmayı ve 2024 yılından itibaren gelirlerini önemli ölçüde artırmayı hedeflemektedir.

Fıratcan'ın bünyesinde TCDD'ye taahhüt edilen Kadıköy Söğütlüçeşme'de Yüksek Hızlı Tren Viyadük ve Terminali yapımı ile ticari alanların 2051 yılına kadar işletilmesi işi mevcut olup toplam 45 milyon USD değerindeki yatırımın 2024 yılı ilk çeyreğinde tamamlanarak işletmeye açılması hedeflenmektedir. Günde 120 bin kişinin geçtiği söz konusu alanda oluşturulacak toplam 19 bin m²'lik yeme-içme merkezi, kültür ve sanat alanı ile otoparktan oluşan kiralanabilir alandan yıllık 10 milyon USD kira geliri ve 7 milyon USD FAVÖK beklenmektedir.

AKFGY Hisse

i.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.