Nintendo Switch'in Joy-Con Kontrolörleri Artık Steam'de Çalışıyor

Nintendo Switch'in Joy-Con Kontrolörleri Artık Steam'de Çalışıyor

Valve, Steam'in İstemci Beta'sının en son güncellemesinde Nintendo Switch'in çok işlevli Joy-Con denetleyicileri için Bluetooth tabanlı uyumluluk ekler.

Yeni bir güncelleme sayesinde Steam kullanıcıları, PC oyunlarını oynamak için Nintendo Switch Joy-Con Kontrolörlerini kullanabilirler. Valve'in çevrimiçi oyun mağazası ve yazılım platformu, öncelikle belirlenmiş PC kontrolörleri (Valve'nin üretimi durdurulan ve yasal olarak zorlanan Steam Kontrolcüsü gibi ) veya Xbox markalı oyun kumandaları ile çalışmak için tasarlanmış olsa da, oyuncular PlayStation 5'ler gibi çeşitli diğer kontrol cihazlarını Steam'e bağlamanın yollarını bulmuşlardır. DualSense denetleyicisi veya Nintendo Switch'in klasik tarzdaki Nintendo Online denetleyicileri - ikincisi geçen ay 16-bit dönemi ve ötesinden bir dizi eski Nintendo ve Sega denetleyicisiyle birlikte eklendi.

Bununla birlikte, uzun süredir Steam ile uyumsuz kalan kullanıma hazır bir denetleyici, Nintendo Switch'te oynanışı optimize etmek için çeşitli şaşırtıcı özellikler içeren çok biçimli bir denetleyici olan Nintendo Joy-Con idi. Oyuncular Joy-Con'un iki ayrılabilir bileşenini bir çift hareket kontrolörü olarak kullanabilir, bunlardan birini daha geleneksel NES tarzı kontrolör olarak tutabilir veya hareket halindeyken oyun oynamak için Switch'in belirlenmiş dokunmatik ekranına bağlayabilirler. Nintendo Switch sahipleri Joy-Con'un joysticklerinin kontrolden çıkmasıyla ilgili sorunları bildirirken(Nintendo ile bir dizi uzun davaya ve birkaç güncellemeye yol açan) Joy-Con, Nintendo Switch için varsayılan denetleyici olmaya devam ediyor - ve birçok kullanıcı, elde taşınan Game Boy Advance gibi daha eski Nintendo sistemlerini nasıl kuracaklarını bile buldular. Joy-Con ile oynanabilir.

Artık Nintendo Joy-Con, Steam oyunlarını oynamak için kullanılabilir. Bu haftanın başlarında, VG 24/7 tarafından bildirildiği üzere en son Steam İstemcisi Beta güncellemesi başlatıldı . Halihazırda uyumlu olan Nintendo Online denetleyicileri için desteği iyileştirmenin yanı sıra, bu güncelleme Nintendo Switch'in Joy-Con denetleyicileri için destek sunar. Nintendo Switch Joy-Con'un iki yarısı ayrı ayrı mini denetleyiciler olarak veya çiftler halinde birleştirilebilir, ancak yalnızca oynatıcı Bluetooth'u destekleyen bir ana karta sahip bir PC'de Steam çalıştırıyorsa veya bağımsız bir üçüncü taraf Bluetooth'a bağlıysa adaptör.

Steam'in yeni Nintendo Joy-Con işlevselliğini kendileri denemek için, kullanıcıların Steam'in ayarlarından Steam'in İstemci Beta programını seçmeleri gerekecek. Bu en yeni güncellemenin duyurusunun ardından, bazı hayranlar, böyle bir özelliğin PS5 DualSense'in Dokunsal Geri Bildirimi aracılığıyla zaten mevcut olduğu göz önüne alındığında, Nintendo Switch Joy-Con'un HD Rumble geri bildirimi için desteğin Steam'e eklenip eklenmeyeceğini sordu. Diğerleri , geçmişte bazı mod yapımcılarının yaptığı gibi Elden Ring oynamak için Donkey Konga'nın kötü şöhretli bongo kontrol cihazlarını kullanabilmek gibi daha da tuhaf kontrolör seçenekleri hakkında esprili bir şekilde sordular.

Nintendo Joy-Con'un tüm özellikleri , özellikle de Switch'te sıkça kullanılan hareket kontrolleri olmak üzere Steam'de kullanılamayacak. Bununla birlikte, PC oyunlarını her zaman Nintendo Switch Joy-Con denetleyicilerini kullanarak oynamak isteyen Steam kullanıcıları, artık Steam'in İstemci Beta'sını seçerek ve uyumlu bir anakart veya belirlenmiş bir adaptör aracılığıyla Bluetooth işlevselliğini etkinleştirerek bunu yapabilecekler .

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.