FAR CRY 6 İnceleme

FAR CRY 6 İnceleme

Far Cry 6'nın kurgu adası tahmin edildiği üzere oldukça güzeldir. Güneşli kumsallar, bir şekilde satın almanıza izin verilmeyen sokak yemekleri sunan cana yakın yerliler ve sudaki sizden bir ısırık almak isteyen köpekbalıkları var.

Evlerden ve arabalardan patlayan müzikler iyimser, havada sürekli bir parti havası var ve gerçekten sürebileceğiniz vahşi atlar var. İşte burada Haydut'un benzersizliği sona eriyor ve benim için huzursuz bir parodi duygusu başlıyor. Ubisoft, Giancarlo Esposito'nun despotu Antón Castillo'yu gerçek ve güvenilir bir tehdit gibi hissettirmeye kararlı olsa da, o daha çok Franco ve Castro'nun hicivli bir karışımı.

Kesinlikle, her şeyden önce sahip olduğu ülkesi için bir vizyona sahip kötü bir adam oğlu ve himayesindeki Diego'ya sık sık hatırlattığı gibi ailesi bile ama sallayamadığım iki boyutlu bir hava var. Ona daha sonra döneceğiz.

far-cry-6.jpg

Lanet Mi Tedavi Mi?

Far Cry 6, mükemmel bir Far Cry oyunudur. Hayalini gerçeğe dönüştürmek için yerlilerin hayatlarını mahveden zalim bir adamdan kaçan, çabucak Hero takma adıyla biten bir mazlum olarak başlıyorsunuz. Bu durumda, içilebilir bir kanser tedavisi yaptı, Viviro. Viviro, Yara'dan köleler tarafından yetiştirilir ve üretilir—Castillo, onları Outcasts ve Fake Yarans olarak etiketleyerek oyunun açılış sekansında biz ve onlar tonunu belirler.


Selefleri gibi, uçurumlara ve binalara tırmanabilirsiniz - gerçekten devrim niteliğinde şeyler, biliyorum - düşmanları ve zayıflıklarını izlemek için telefonunuzu kullanın ve ilk defa, keskin nişancı tüfeğiyle ortalıkta dolaşan süper katil gibi görünmemek için silahınızı kılıfına koyun. Ubisoft, gizlenmiş tamirciyi Assassin's Creed'den ödünç aldı, yani siz ve kılıflı silahınız korumalara çok yakın durmadığınız veya şüpheli bir şekilde hareket etmediğiniz sürece kontrol noktalarından şiddet kullanmadan geçebilirsiniz. Aynı zamanda, bir araca kadar gezinebileceğiniz, tabancanızı hızla çıkarabileceğiniz ve bir hapishane kamyonunu çalmadan önce sürücüyü öldürebileceğiniz gizli bir tamirci olarak da çalışır.

Ayrıca uçaksavar silahlarını bulduğunuzda imha etmek isteyeceksiniz, aksi takdirde Yara'nın etrafında uçamayacak veya hikayeyi bazı bölümlerde ilerletemeyeceksiniz. Hala olağan hayvan avı görevleri ve benzersiz donanıma yol açan yeni Criptograma Sandıkları da var.

Far Cry 5'e çok benzer şekilde, Dani Rojas'ı kadın mı yoksa erkek olarak mı oynamak istediğinizi seçebilirsiniz, ancak görünümlerini özelleştiremezsiniz - Dani'nin sıkışıp kaldığı fotoğraf modunu kullandıktan sonra yaptığım aynı hatayı almadığınız sürece bir saat kadar ara sahnelerde talihsiz bir göz kırpma/arsız dil çıkarma kombinasyonu ile. Dani, daha önce Yara'nın ordusunda askere alınmış bir yetim, bu yüzden El Presidente ve ülke için savaşan insanları tanıyor ve hepsinin kötü adam olmadığını biliyor.


Pek çok mazlumun yaptığı gibi başlıyor: Gerçekten neye inandığından habersiz. İnsanların kötü durumunu ve Diego'nun babasının elindeki acısını anlamaya başladıkça, ittifaklarının değiştiğini ve temel inançlarının güçlendiğini görüyoruz. Aile - ister kan ister dostluk yoluyla - Far Cry 6'nın ana temasıdır ve bir Dani, geçmişi nedeniyle uzlaşmak için mücadele eder.

far-cry-6-sistem-gereksinimleri-aciklandi.jpg

Gerilla Telsizi

Far Cry 6'nın ilk birkaç saatinde "gerilla" kelimesini sayabileceğinizden daha fazla duyacaksınız.

Kıdemli bir gerilla olan Juan Carlos, nasıl gerilla olunacağına ve gerilla savaşında nasıl başarılı olunacağına dair gerilla kuralları konusunda size eğitim verecek. Tekrarlayıcı, evet ve oyunun devrimcilerine karikatür gibi davranmasının tipik bir örneği, ancak en azından size büyük bir oyun değiştirici veriyor: Supremo.

Far Cry 6'nın ilk birkaç saatinde "gerilla" kelimesini sayabileceğinizden daha fazla duyacaksınız.

Supremo, kavgaya çok fazla güç katan çirkin bir sırt çantası gibidir. Uygun gördüğünüz şekilde rakiplerinize korkunç hasar vermek için onu bir silahla birleştirebilirsiniz. Kulağa geldiği kadar aptalca ve OP olan bir alev makinesi ve roketatar kombinasyonu ile başlayacaksınız. Benim tavsiyem? Alev geciktirici eldivenlerle eşleştirin - Far Cry 5'tekine çok benzer, tüm ortam alev alabilir ve alevler içinde ölmek için çok uzun zaman harcadım. Daha sonra, güvenlik sistemlerini ve araçlarını ortadan kaldırabilecek bir EMP saldırısı başlatan başka bir Supremo'nun kilidini açacaksınız. Arabalar, kamyonlar ve helikopterler tarafından takip ediliyorsanız bunun neden işe yarayacağını anlayabilirsiniz.

Macarena'yı şüpheli bir şekilde patlatan CD Başlatıcı gibi oyun içinde başka aptal ama etkili silahlar da var. Genel olarak, savaş hiç olmadığı kadar iyi. Etrafta gizlice dolaşıp düşmanları yakın dövüşte öldürmeler veya kafadan vuruşlarla alt edebilir ya da tüm silahlara ve Supremos'a ateş edebilirsiniz. Silahları tezgahlarda değiştirebilir, karışıma daha iyi manzaralar, baskılayıcılar ve cephane türleri ekleyebilir, görünümlerini değiştirebilir ve küçük tılsımlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca, Yara'da komik bir şekilde yerinde olmayan, sezon geçişinin Blood Dragon teçhizatı da var, bu arada Kobracon keskin nişancı tüfeği - ki bu arada aynı derecede kötü - ve dost canlısı metal amigonuz K-9000.

far-cry-6-1.jpg
Bu Bir Köpeğin Hayatı

Amigolardan bahsetmişken, Far Cry 6'da sizi takip edecek hiçbir insan yok, ancak sağlıklı bir grup hayvan arkadaşıyla tanışacaksınız. Sevimli Chorizo, tekerlekli sandalyede düşmanların dikkatini dağıtacak ve gizlice geçmenize izin verecek küçük bir dachshund var. Evet, tüm silahlarımda küçük Chorizo kemik takılar var, sorduğunuz için teşekkürler. Ayrıca düşmanlarınızı mahvedecek olan ateşli horoz Chicharrón ve timsah Guapo da var. Amigolar sahada etkilidir ve dövüşlere biraz komik bir rahatlama katar. Düşmanları kafadan vurup sonra dönüp küçük bir köpeğin bir adamı suratından ısırdığını görmek gerçekten bir şey.

Daha önce de söylediğim gibi, artık vahşi atları bulup binebilirsiniz ve Yara çevresinde her türlü vahşi yaşamı evcilleştirebilir ve besleyebilirsiniz. Atlara binmek senin işin değilse, helikopter uçurabilir, bir dizi kara ve deniz aracı kullanabilir ve hatta bir uçak bile uçurabilirsin. Uçaklarımın çoğunu saniyeler içinde düşürdüm - açıkçası pilot olma kaderim yok - ama yine de Yara'yı yukarıdan gezmek ve cehennemde yaklaşık iki yıl yaşadıktan sonra güzel bir Karayip tatiline gittiğinizi hayal etmek eğlenceli.


Ne yazık ki araçların kullanımı oldukça kötü - direksiyonu kullanırken yeterince sola veya sağa dönmüyorlar ve sanki kafanız biraz camdan dışarı çıkıyormuş gibi bakış açınız yeterince merkezlenmemiş gibi geliyor. Her araç, hatta at bile, hassasiyet kapatıldığında bile çok hızlı hissediyordu.

Bu devasa, ölümcül sırt çantası şeyiyle ortalıkta dolaşıp köpeklere, horozlara ve çöplere takılıyorsun.

2070 Super'de oynarken, garip yüz hatası ve birkaç yüzen NPC gibi birkaç çökme ve hata da yaşadım. Sebep ne olursa olsun, her karakterin irisinin etrafındaki gözlerin beyazları da aynı renkte kalmazdı, bu yüzden her karakter uyuşturucu kullanmıyorsa, burada bir şeyler ters gidiyordu.

Ayrıca kamplarda üçüncü şahıs olarak oynadığınız birkaç garip bölüm var. Bu, Mass Effect'te zıplayamayacağınız gibi, bunun yerine, bu devasa, ölümcül sırt çantasıyla etrafta tökezleyip köpeklere, horozlara ve çöplere takıyorsunuz. Kamplardan bahsetmişken, ayrı görevleri tamamlaması için bir Yaran Lideri gönderebileceğiniz yeni Los Bandidos misyonları var - Dragon Age Inquisition'ın savaş masası görevlerinin nasıl çalıştığına benzer. Bir göreve bir lider atayabilirsiniz, ardından belirli bir süre sonra, liderin avantajlarına bağlı olarak görevi tamamlamak için hangi yöntemi kullanacaklarını seçebileceksiniz. Bunun veya kooperatif modunun hikayeye nasıl katkıda bulunduğu çok açık değildi, daha fazla kaynak ve Peso toplayan bar, ama yine de hoş bir dikkat dağıtıyorlar.


Birkaç bükülme olmadan bir Far Cry oyunu olmazdı, ancak bu incelemeyi spoilersız bırakacağım. İhanet, Castillo'nun dünyaya Viviro'nun nasıl yetiştirilip üretildiğine dair aldatmacasından, gerillalar içindeki şikayetlere ve Dani'nin rejimle olan ilişkisine kadar Far Cry 6'nın kalbinde yer alıyor. İhanetin çoğu tahmin edilebilir - sonuçta bu benim ilk Far Cry rodeom değil - ama sizi mutlu edecek kadar sürpriz var. Castillo'yu Esposito'nun Gus Fring rolünden ayırmak da zor - ikisi de çekici, iki yüzlü ve nihayetinde A Sınıfı piçler - Breaking Bad'i sevip sevmemenize bağlı olarak, karakterini az ya da çok çekici hale getirecek.

Far Cry 5'in Joseph Seed'ine kıyasla bu kötü adamda daha az şatafat ve abartı var; Castillo da davasına bağlı, orası kesin, ancak iktidar koltuğu nedeniyle çok daha geleneksel ve gerçekçi. Ubisoft'un kabul etmekten uzak durmaya hevesli göründüğü 'politika' dünyadaki olası gelişmelere huzursuz bir ışık tutuyor ve aldığımız tüm 'iyi' şeylerin modern kölelik ve yozlaşmanın sonuçları olabileceğinin altını çiziyor. Far Cry 6'nın hikayesiyle gülünecek çok az şey var, bunun yerine gerçekliği ve dünyanın durumunu merak ederken ekşi bir tat bırakıyor. Ve bunun için kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim. Pekala, bu ve evcilleştirebileceğiniz yaklaşık bir milyon çiş köpeği olduğu gerçeği.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.