Elon Musk Anlaşma Kapanırken Twitter'a Hakaret Edemez

Elon Musk Anlaşma Kapanırken Twitter'a Hakaret Edemez

Elon Musk, anlaşma kesinleşene kadar Twitter'a veya herhangi bir temsilcisine karşı küçük düşürücü tweetler göndermekten kaçınmalıdır.

Elon Musk'ın Twitter için 44 milyar dolarlık devralma anlaşmasının ilginç maddelerinden biri , milyarderin anlaşmanın sonuçlandırılması aşamasında şirket veya herhangi bir temsilcisi hakkında aşağılayıcı tweetler atmasına izin verilmemesi. Twitter yönetim kurulu, bu hafta Elon Musk'un dünyanın en büyük mikro blog platformunu devralma teklifini, sözde 'zehir hapı' stratejisini benimseyerek devralma girişimine direndikten sonra onayladı . İlk baştaki isteksizliğe rağmen, yönetim kurulu üyeleri sonunda Musk'ın devasa miktarda para toplamak için kesin bir plan hazırlamasının ardından teklifi onayladı.

Twitter'ın Elon Musk ile yaptığı anlaşma, geçtiğimiz hafta Musk'ın bu ayın başlarında şirkette yüzde 9,2 hisse satın almasıyla başlayan bir ton dramanın ardından geldi. Bu anlaşmanın ardından Musk , mikro blog platformu için hisse başına 54.20 dolar teklif ederek Twitter'ı doğrudan satın almayı teklif etti . Cömert teklife rağmen, dünyanın en zengin adamı, Twitter yönetim kurulunun satın alma teklifini hoş karşılamayabileceğini biliyordu ve geçen hafta bir röportajda bunu kabul etti. Ancak, diş çıkarma sorunlarına rağmen, teklif o zamandan beri kabul edildi ve anlaşma nihayet kapatılma sürecinde.

Çarşamba günü yayınlanan yeni bir SEC dosyası , Elon Musk'ın anlaşma tamamlanana kadar "şirketi veya temsilcilerinden herhangi birini kötüleyen" tweetler göndermekten kaçınmasının gerekeceğini ortaya koydu. Anlaşmaya uyulmaması, Twitter'a toplam 1 milyar dolar ödemesini gerektirecek. Musk, anlaşmanın kendisi hakkında tweet atmaya devam edebilecek, ancak her zamanki maskaralıklarına dönmediği ve Twitter'a ya da çalışanlarına karşı ağzı bozuk bir nutuk çektiği sürece. Musk, Twitter'ı kişisel hoparlörü olarak kullanmasıyla tanınıyor ve hatta 2018'de SEC düzenlemelerini ihlal eden yanıltıcı tweet'ler nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

Anlaşmadan Çekilmek İçin 1 Milyar Dolarlık Ücret

twitterlogo1000.webp

Anlaşmada dikkat çeken bir diğer detay da, sonuçlandırma sürecinde anlaşmadan çekilmeyi seçerlerse taraflardan herhangi birine uygulanacak 1 milyar dolarlık ayrılık ücreti. Bu, Musk'ın aniden satın almaya devam etmemeye karar vermesi durumunda Twitter'a bir milyar dolar ödemesi gerekeceği ve bunun tersine, anlaşmadan çekilirse Twitter'ın ona aynı miktarda parayı ödemesi gerekeceği anlamına geliyor.

Musk'ın 'aşağılayıcı sözler yok' maddesine uyacağını görmek ilginç olacak, ancak kalçadan ateş etme eğilimi göz önüne alındığında , kesinlikle kolay bir iş olmayacak. Örneğin, Musk, maddeyi kabul ettikten sonra bile, Twitter'ın en iyi avukatı Vijaya Gadde'ye karşı küçük düşürücü olarak görülebilecek bir tweet attı. Ancak bunun 1 milyar dolarlık maddenin ihlali olarak sayılıp sayılmayacağı hemen belli değil, çünkü Elon Musk tweetinde Gadde'nin adını vermemeye dikkat etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.