Kovid-19 Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kovid-19 Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Kovid-19 Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaklaşık olarak 2 yıldır hayatımızda olan Kovid-19 isimli virüs hızlı bulaşması ve ölüm riski taşımasıyla birlikte önemli bir tedbir yöntemi olan PCR testlerini de beraberinde getir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, dünyanın bir çok bölgesinde yapılan aşı çalışmaları oldukça başarılı sonuçlar getirmekte olduğunu ancak henüz bu virüsle aramızdaki savaşın son bulmadığı dile getirildi. Henüz aşılarla ilgili bir değerlendirme yapılamayacağını dile getiren uzmanlar şuan için en iyi tedbirlerden biri olarak PCR testlerini işaret etti.

Rus asıllı viroloji uzmanı Tatyana Romaneko Kovid-19 testi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken hususları hakkında şu ifadelere yer verdi: "Kovid-19 testi öncesi, Yemek yememeli ve antiseptik çözeltiyle gargara yapmamalıyız" dedi. Rus medyasına açıklamada bulunan Romanenko açıklamasında, “Burundan örnek aldığımız sırada belirli kurallara uymuyorsak, misal örnek çubuğunu yeterince derine sokmuyor veya hasta örnek öncesinde sümkürmüş ya da burnunu yıkadıysa, örnek bilgi taşımayacak” ifadelerine yer verdi.

Kovid-19 Testi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Rusya Halklar Dostluğu Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Galina Kojevnikova PCR testlerini değerlendirdiği konuşmasında, testlerin yanlış sonuç vermesinde en büyük rolü hastaların test öncesinde yaptığı hatalardan kaynaklandığını vurguladı ve bu hataları şu şekilde listeledi;
  • Test yapılacak kişi, test öncesi en az 3 saat hiçbir şey yiyip, içmemeli.
  • Sigara içmemeli.
  • Dişlerini fırçalamamalı, dişlerini temizlememeli veya gargara yapmamalı.

Test Ne Zaman Yapılmalı?

Yapılan PCR testlerinde yanlış sonuç çıkmasının en büyük nedeni hastalara yanlış zamanda yapılan testlerden kaynaklanıyor. Yakın zaman içerisinde temasta bulunulan bir kişinin pozitif olması halinde, hiç bir belirti olmamasına rağmen test yaptırmak hatalı bir davranış. Eğer bazı semptomlar boy göstermiş ise tabi ki de test yapılması gerekiyor. Fakat hastalığın Türkiye için bulaşma süresi ortalama olarak 5 ila 7 gün arasında seyrediyor. Bu nedenle doğru bir test sonucu elde etmek için, eğer semptom yok ise temaslı kişi, temastan en az 7 gün sonra PCR testi yaptırmalı. Bunun nedeni ise hemen test yapılması halinde testin negatif çıkması ile vatandaşlarda ilerleyen günlerde semptomlar görülse bile "test sonucum negatif çıktı" düşüncesi hastalığın yayılma hızını arttırıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.