Bütün Ülkeleri Etkileyecek Yeni 'İnternetin Geleceği Bildirgesi' Açıklandı

Bütün Ülkeleri Etkileyecek Yeni 'İnternetin Geleceği Bildirgesi' Açıklandı

Beyaz Saray, 60 küresel ortak tarafından ortaklaşa imzalanan internetin geleceği hakkında bir bildiri yayınladı, ancak politikada net bir değişiklik yapmadı.

Beyaz Saray, 60 küresel ortak tarafından ortaklaşa imzalanan internetin geleceği hakkında bir bildiri yayınladı, ancak politikada net bir değişiklik yapmadı.

Beyaz Saray , 28 Nisan 2022'de 60 diğer ülke ve küresel anlaşmalarla ortaklaşa bir 'İnternetin Geleceği Bildirgesi' yayınladı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkan Joe Biden başkanlığındaki internet gündemini belirledi. Çevrimiçi ağ, kullanıcıları günlük olarak doğrudan etkileyen birçok endişeyle sıkıntılı bir durumda. Çevrimiçi mahremiyet, insan onurunun korunması ve sansürle ilgili konuların tümü, teknoloji endüstrisinde bir konuşma konusu olmuştur. Bazı teknoloji şirketleri üstesinden gelmeye çalıştıbu konular kendi başlarına, ancak federal hükümetten ulusal gündemi belirlemek için evrensel bir politika olmamıştır. Ancak Biden yönetiminin son açıklaması, bu modern zaman tartışmalarını engellemeye çalışmak için gerçekten yeni politikalar uyguluyor mu?

ABD'nin yeni teknolojilerin getirdiği sorunlara yanıtı, özellikle diğer küresel liderlerle karşılaştırıldığında eksik kaldı. Avrupa Birliği, interneti kullanan tüketicilerin insan haklarını ve mahremiyetini korumak için sürekli olarak yeni planlar önermekte ve yalnızca vatandaşlarının korumasını güçlendirmektedir. Daha yakın zamanlarda, Avrupa Komisyonu Dijital Hizmetler Yasası üzerinde anlaşmaya vardı, büyük teknoloji şirketlerine bölgenin tüketicilerini koruma yükünü veren bir yasa. En büyük şirketler, yetkililerle veri paylaşımı, dış denetim ve kullanıcıların profil oluşturmaya dayalı belirli önerilerden vazgeçme seçeneğini içeren en fazla sorumluluğu taşır. Şeffaflık raporlaması, kullanıcı haklarını koruyan hizmet sözleşmelerine ilişkin gereklilikler ve ulusal makamlarla işbirliği gibi mevzuat kapsamındaki tüm dijital hizmetler için diğer standartlar geçerlidir. ABD'deki dijital politika, Beyaz Saray deklarasyonundan sonra bile AB'nin önemli ölçüde gerisindedir.

Bir basın açıklamasına göre ABD, deklarasyonu geliştirirken sivil liderler, teknoloji endüstrisi, akademisyenler ve "diğer paydaşlar" ile bir yılı aşkın süredir birlikte çalıştı 60 küresel ortak tarafından onaylandı ve bu güçler, belgede açıklanan internet vizyonunu desteklemek için ABD ile birlikte çalışacak. 'İnternetin Geleceği Bildirgesi' Biden yönetiminin günümüz interneti hedefini etkili bir şekilde ifade ediyor, ancak bunun nasıl gerçekleştirilebileceğine dair somut bir plan sunmuyor. Ortaklar, internetin, birçok otoritenin söz sahibi olduğu , merkezi olmayan bir ağ ağı olması gerektiğine inanıyor.bağlantının nasıl geliştiği konusunda. Bildirgenin tasarlandığı şekilde olduğu gibi, ABD de internetin hükümetler, teknoloji endüstrisi ve akademisyenler arasında ortak bir gelişme olmasını amaçlıyor. Bildiride , " İnternete dayanan dijital teknolojiler, açık, özgür, küresel, birlikte çalışabilir, güvenilir ve güvenli sistemler olarak çalıştıklarında en büyük temettüleri verecektir " deniliyor.

Küresel Çatışmalara Yanıt Açıklaması

internet-genelgesi.webp

ABD'nin özgür ve açık internete bakış açısına ilişkin bir dizi açıklamanın ortasında, ülkelerin çevrimiçi bağlantıyı aktif olarak kısıtladığı bir zamanda hükümet sansürüyle mücadele ihtiyacı göze çarpıyor. Ukrayna'nın Rusya tarafından işgali, sosyal medyayı sahadaki korkunç durumun ilk elden hesaplarıyla doldurdu. Bu çevrimiçi ortam nedeniyle Rusya, devlet medyası ile küresel yayın organları arasında popüler sosyal medya ağları Facebook ve Twitter'ı ve hatta Minecraft gibi çok oyunculu oyunları engelleyen bir 'dijital bariyer' yarattı. İnternetin Geleceği Bildirgesi, Rusya'nın bilgiyi kontrol etme yöntemlerine doğrudan karşı çıkıyor. "Bazı hükümetlerin ve özel aktörlerin uyumlu veya bağımsız eylemleri, kapalı bir vizyonu ilerletmek için İnternet yönetişiminin ve ilgili süreçlerin açıklığını kötüye kullanmaya çalıştı .

Yelpazenin diğer ucunda, Beyaz Saray, bazı çevrimiçi kuruluşların kullanıcı verilerini toplama, para kazanma ve satma konusunda çok istekli olduğuna inanıyor . Bildiri, " Bir zamanlar merkezi olmayan İnternet ekonomisi son derece konsantre hale geldi ve birçok insanın mahremiyeti ve çevrimiçi olarak toplanan ve depolanan kişisel verilerin miktarı ve güvenliği konusunda meşru endişeleri var, " diye devam ediyor. Büyük şirketler geçen yıl internette gizlilik ve çevrimiçi yasa dışı içerik konularına ağırlık verdiler. Apple , Çocuk Cinsel İstismarı Malzemesi için kullanıcı fotoğraflarını taramak için bir plan hazırladı(CSAM) görüntüleri, bireysel mahremiyet pahasına, ancak sessizce çabayı öldürdü. ABD ve ortakları, mahremiyetin ihlaline ve yasa dışı içeriğin yayılmasına karşı duruyorlar, ancak iki çaba arasındaki denge hakkında yorum yapmak şöyle dursun, her iki sorunla da mücadele etmek için bir plan açıkça belirtmiyorlar.

'İnternetin Geleceği Bildirgesi', günümüz internetinin nasıl olması gerektiğine dair büyük özlemleri özetliyor, ancak ABD vizyonunu gerçeğe dönüştürecek herhangi bir net politika değişikliği sağlayamıyor. Sansürden mahremiyete, yasa dışı içeriğe, hatta dezenformasyona kadar her şeyden bahsediyor - ancak kongre veya yürütme eylemi olmadan, bildirgenin internetin küresel durumu üzerinde çok az etkisi var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.