1. 2. 3. ve 4. Derece Akraba Kimler

1. 2. 3. ve 4. Derece Akraba Kimler

Akrabalık Dereceleri nelerdir! 1. 2. 3. ve 4. Dereceden akrabalar kimler? 4. derece akraba kimlerdir, 1.derece akraba kimler, 4 derece akraba evliliği, Akrabalık dereceleri tablosu, Eş kaçıncı derece akraba, 3. derece akraba kimlerdir, 5. derece akrabalar kimlerdir, 2.derece akraba kimlerdir, Akrabalık Dereceleri nelerdir? Birinci Dereceden, ikinci dereceden, üçüncü dereceden, dördüncü dereceden akraba kime denir? 1. Derece akrabalarımız kimlerdir? 2. derecen akrabalar kimler? 3. dereceden akrabalar kimler? 4. dereceden akrabalar kimler?

Herkesin bilse de karıştırdığı veya detaylı bilgisi olmayan Akrabalık derecelerini haberimizde derledik.

Akrabalık Dereceleri! 1. 2. 3. ve 4. Dereceden akraba nedir?

Türk toplumunda akrabalık ilişkileri çok önemli bir yer edinmektedir. Peki, akrabalık dereceleri neye göre belirlenmektedir? 1’inci dereceden akrabalar kimlerdir? 2’inci ve 3’üncü dereceden akrabalar kimlerden oluşmaktadır? İşte, akrabalık derecelerinin detayları… Örneğin: Dayı-Amca gibi yakın akrabalarımız 1. Dereceden akraba kategorisinde değerlendirilmektedir. Lakin, hukuksal açıdan 3. Dereceden akraba kabul edilmektedir. [caption id="attachment_1486" align="alignnone" width="915"] Akraba Tablosu[/caption]

1. Derece Akrabalarımız kimlerdir?

 • Anne
 • Baba
 • Çocuklar
2. Derece Akrabalarımız kimlerdir?
 • Dede (Büyükbaba)
 • Nine (Büyükanne)
 • Torun
 • Kardeş
3. Derece Akrabalarımız kimlerdir?
 • Dayı
 • Amca
 • Teyze
 • Hala
 • Yeğen
4. Derece Akrabalarımız kimlerdir? Kuzen Miras, velayet ve suç unsuru oluşturan konularda akrabalık dereceleri dikkate alınarak hareket edilmektedir.  Bu nedenle akrabalık derecelerinin doğru sınıflandırılması önem teşkil eder. Kişinin 1. Dereceden akrabaları yalnızca anne ve babasıdır. Evliyse çocukları da aynı kategoriye girmiş olur. Kardeşler, 2. Dereceden akraba sınıfına girmektedir. Zira, kardeşlik ilişkisinde anne veya babanın farklı kişiler olması söz konusudur. 2. Dereceden akrabalar anneanne, babaanne, dede, kardeş ve torunlardan oluşmaktadır. Kan bağının sürdürülebilirliği esas alınarak akrabalık dereceleri belirlenmiştir. 3. Derece akrabalarsa dayı, amca, hala, teyze ve yeğenleri kapsamaktadır. Kuzenler ise 3. Derece akraba kategorisinde yer almaz. Onlar akrabalarımızın çocukları oldukları için 4. Derece de sınıflandırılır.  Akrabalık ilişkileri evlilik yoluyla da kurulmaktadır. Evlilikle edinilen akrabalar da ‘’kayın akraba’’ olarak değerlendirilmektedir. Burada da 1., 2. ve 3. Dereceden akrabalıklar söz konusudur. Evlendiğiniz kişinin anne ve babası 1. Derece kayın akraba olarak sınıflandırılır. Akrabalık dereceleri üst ve alt nesil üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden kardeşler 2. Derece akrabalar olarak kabul edilmemektedir. Miras hukukuna göre 1. Dereceden akrabalar kişinin mirasının dörtte birine sahip olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.